معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه در منطقه اهر از صبح امروز تاکنون 9 زلزله کمتر از 5 ریشتر رخ داد، گفت: منشا این پس زلزله‌ها گسلی است که زلزله‌های دوگانه اهر و ورزقان را ایجاد کرده است.

دکتر مهدی زارع در گفتگو با مهر، با اشاره به زلزله‌های اخیر منطقه اهر و ورزقان، افزود: بر اساس برآوردها زلزله‌های امروز اهر در عمق 14 تا 15 کیلومتر زمین بوده است از این رو در وسعتی از کل منطقه ورزقان تا تبریز احساس شده است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه از صبح امروز تاکنون 9 زلزله کوچکتر از 5 در محدوده منطقه ورزقان (کانون زلزله) رخ داده است، اظهار داشت: این زلزله‌ها، پس لرزه‌های زلزله‌های دوگانه روز 21 مردادماه است.
 
وی با اشاره به بزرگای زلزله‌های چند روز اخیر این منطقه، یادآور شد: محل رخداد این زلزله دقیقا پهنه رو مرکزی زلزله 21 مرداد است ولی این بار کانون زلزله بیشتر به سمت غرب یعنی 40 کیلومتری غرب اهر در حال رخ دادن است.
 
زارع با تاکید بر لرزه خیز بودن منطقه آذربایجان شرقی و تبریز، توضیح داد: در این منطقه حداقل 3 زلزله مهم و تاریخی رخ داده است که از آن جمله می توان به زلزله‌های 1024 میلادی، 1721 میلادی و دیگر 1780 میلادی اشاره کرد.
 
وی با بیان اینکه از آخرین زلزله تاریخی این منطقه 232 سال می گذرد، ادامه داد: طی این مدت زلزله مهمی رخ نداده است.
 
زارع منطقه ورزقان و اهر را 60 کیلومتری تبریز دانست و اضافه کرد: از این رو این زلزله‌ها با این مقیاس در 50 کیلومتری شمال تبریز در حال رخ دادن است از این رو زلزله‌های اخیر زنگ خطری برای همه ما است که تصور نشود رخ دادن دو زلزله بزرگ و پس لرزه‌های آن از خطرپذیری منطقه کاسته شود.
 
وی با تاکید بر لرزه خیزی بالای منطقه آذربایجان شرقی، اظهار داشت: بیش از 1.5 میلیون نفر در تبریز و بیش از 2.5 میلیون نفر در آذربایجان شرقی زندگی می کنند از این رو به لحاظ ریسک زلزله منطقه بسیار مهمی است از این رو برنامه ریزیهای ایمنی که برای منطقه در نظر گرفته می‌شود باید با دقت بیشتری اعمال شود.
 
معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، از ادامه این پس لرزه‌ها در روزهای آینده خبر داد و گفت: پس لرزه‌های زلزله 21 مرداد در حال رخ دادن است و انتظار می‌رود که تا ماههای آینده این پس لرزه‌ها ادامه داشته باشد.
 
زارع همچنین تاکید کرد: منشا پس لرزه‌های منطقه اهر ناشی از گسلی است که زلزله دو گانه 21 مرداد را رخ داده است.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.