جهان صنعت: مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت و درمان در شصت و یکمین اجلاس عمومی شوراهای استان‌ها حضور یافت تا درباره خدمات‌رسانی بخش سلامت و درمان مردم سخن بگوید اما او در این جلسه در حالی از  سهم جیب مردم در هزینه‌های سلامت و سخت شدن شرایط درمانی بر مردم سخن می‌گفت که به نظر می‌آمد موجی از ناامیدی از اجرای بهنگام طرح پزشک خانواده و نیز رایگان شدن درمان مردم که اوایل امسال آن را مژده داده بود در سخنانش به چشم می‌خورد!

او با تاسف جایگاه جدید ایران را به لحاظ شاخص عدالت بعد از پاکستان دومین کشور ضعیف در این حوزه اعلام کرد و گفت: در حالی که پرداخت هزینه‌های درمانی  باید کمتر از ۳۰ درصد باشد ولی متاسفانه امروز بیماران ما بیش از ۵۵ درصد هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند.

وی دلیل بیش از ۵۰ درصد از بیماری‌ها را مربوط به عوامل اجتماعی همچون فقر‏، تبعیض، سکونت جغرافیایی و... عنوان و تاکید کرد: باید به سمتی پیش برویم که مردم هزینه‌های درمانی خود را کمتر از جیب پرداخت کنند و طبق فرمایشات رهبری یک خانواده‌ای که بیمار دارد فقط رنج بیماری را تحمل کند.

وزیر بهداشت، سلامت را به معنای کامل رفاه جسمی، روحی، اجتماعی و روانی جامعه دانست و گفت: پرداختن به مسایل سلامت بنا بر قانون اساسی جزو وظایف دولت است که براساس برنامه پنجم توسعه نظارت، توسعه و خدمات‌رسانی در حوزه سلامت به وزارت بهداشت داده شده است.
وزیر بهداشت در رابطه با هزینه سلامت بیماران تصریح کرد: ۱۸ درصد این هزینه از سوی بیمه‌ها تامین می‌شود و ۲۰ درصد آن را دولت می‌پردازد ولی متاسفانه بیش از ۵۴ درصد هزینه‌های درمانی بر دوش مردم است که با توجه به شرایط تحریم‌ها فشار زیادی به مردم وارد می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت‌هایی که در عرصه‌های مختلف بهداشت و درمان داشته‌ایم متاسفانه ۱۷ درصد مردم کشور تحت هیچ پوشش بیمه‌ای قرار ندارند که این معضل باید به زودی برطرف شود.

وی در پاسخ به علت عدم ماندگاری پزشکان متخصص در شهرهای کوچک جهت خدمت‌رسانی تصریح کرد: عدم ماندگاری پزشکان در شهرهای دور افتاده و کوچک معضل بزرگی است و دانشگاه‌های علوم پزشکی در هر استانی باید برای تربیت نیروهای بومی تلاش کنند چراکه دوام پزشکان اعزامی در این مناطق یک مسکن موقتی محسوب می‌شود.

وحید دستجردی در رابطه با رشوه گرفتن و تحمیل بار مالی پزشکان بر بیماران به ویژه در مناطق محروم افزود: وزارت بهداشت و درمان حتما با این کار وحشتناک و معضل بزرگ برخورد لازم را خواهد کرد و اجرای طرح پزشک خانواده می‌تواند جلوی تخلف پزشکان را بگیرد ولی در این زمینه عدم پرداخت مالیات‌ها و عوارض درمانی از سوی بیمه‌ها موجب شده است تا فشار زیادی بر پزشکان وارد شود ولی این کوتاهی نمی‌تواند رشوه گرفتن آن پزشکان را توجیه کند.

وزیر بهداشت در پاسخ به تاثیر عوامل اجتماعی همچون فقر، بیکاری و انتخابات در سلامت روانی جامعه بیان کرد: عوامل اجتماعی زیادی در سلامت روانی موثر است که باید این عوامل کنترل شود و همچنین با رعایت اخلاق انتخاباتی بتوانیم در زمان انتخابات میزان فشارهای روانی برجامعه را کاهش دهیم.

وی در رابطه با تاثیر طرح پزشک خانواده افزود: این طرح موجب کاهش هزینه‌های تحمیلی بر مردم و دولت می‌شود چراکه این طرح سلامت محور است و به دنبال درآمدزایی نیست و به پزشکان طرح متناسب با میزان سلامت افراد تحت پوشش حقوق پرداخت می‌شود.

وزیر بهداشت و درمان ادامه داد: طرح پزشک خانواده تا حدود زیادی از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند که خوشبختانه ۱۷ میلیون نفر تحت پوشش پزشک خانواده قرار گرفتند و تا سال آینده نیمی از جمعیت کشور با صرف ۹۰۰ میلیارد تومان تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی در رابطه با سن جمعیت کشور تصریح کرد: ۳/8 درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند که این تعداد در سال ۱۴۳۵ به بیش از ۲۰ درصد می‌رسد و بنابر تعاریف موجود افراد بالای ۶۵ سال سالمند محسوب می‌شوند که مراجعه سالمندان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پنج تا هشت برابر افراد جوان است.

وحید دستجردی در رابطه با بار بیماری‌های کشور و مهم‌ترین عوامل مرگ خاطرنشان کرد: بیماری‌های قلبی، ریوی، روحی روانی و مغزی در حال افزایش است همچنین مهم‌ترین عوامل مرگ در کشور مربوط به بیماری‌های قلبی، حوادث و سرطان‌هاست به طوری که ۴۵ درصد آمار فوتی کشور مربوط به ایست‌های قلبی، ۱۲ درصد مرگ و میر مربوط به سرطان‌ها و 7/۱۸ درصد مربوط به حوادث است که تنها راه ما در کاهش این عوامل مرگبار تغییر در روش زندگی و اصلاح الگوهای سلامتی در کشور است.

وی امید به زندگی کشور را ۷۳ سال اعلام کرد و گفت: در سال‌های گذشته میانگین سن امید به زندگی ۵۳ سال بود که با توجه به پیشرفت‌های تجهیزاتی و خدماتی در امور درمانی و بهداشتی توانستیم این امید به زندگی را افزایش دهیم.

وی در رابطه با دارو‌ها و تولید دارو در کشور تصریح کرد: تا پایان سال از ۱۰ دارو با کاربرد و فناوری بالا رونمایی می‌کنیم و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد مواد اولیه تهیه دارو‌ها از خارج وارد می‌شود و ۹۷ درصد دارو‌ها داخلی است ولی بیش از ۴۵ درصد هزینه‌های دارویی مربوط به واردات سه درصدی دارو از خارج کشور است.

وزیر بهداشت از اختصاص 600 میلیون دلار برای تامین واکسن و داروی مورد نیاز در کشور خبر داد و گفت:‌ این در حالی است که ارز مورد نیاز برای تامین واکسن و داروی مورد نیاز 5/2 میلیارد دلار است.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.