محمد جواد ظریف که برای برگزاری یازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی وارد پروتوریا شده است، در دیدار صبح پنج‌شنبه با خانم ناشا بانه وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی مهم‌ترین موضوعات تحولات روابط دوجانبه و مسائل مهم بین‌المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

به گزارش ایسنا، ظریف با تشکر از خانم ناشا بانه به عنوان رییس طرف آفریقای جنوبی کمیسیون مشترک همکاری‌ها برای میزبانی و برگزاری یازدهمین دور این نشست و آرزوی سلامتی برای نلسون ماندلا و هم‌چنین تشکر از خانم وزیر برای حضور در مراسم تحلیف جناب آقای دکتر روحانی به نمایندگی از رییس‌جمهور آفریقای جنوبی، جایگاه آفریقا به طور کلی و آفریقای جنوبی به طور خاص در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را تشریح و دیدگاه‌های دو کشور درباره موضوعات دو جانبه منطقه و مسائل مهم بین‌المللی را مهم ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به همکاری‌های دو کشور در جنبش غیرمتعهد و به ویژه موضوع خلع سلاح بین‌المللی، از مواضع دولت آفریقای جنوبی در خصوص تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران، تشکر و قدردانی و ابراز امیدواری کرد با توجه به اقدامات اعتمادساز جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با 1+5 ساز و کار لازم برای رفع تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گیرد.

ظریف هم‌چنین دیدگاه آفریقای جنوبی در خصوص موضوعات مهم منطقه از جمله سوریه را مهم ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به برگزاری بیستمین سالگرد لغو آپارتاید و روی کار آمدن اولین دولت ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی در سال 2014، هم‌زمانی این رویداد با بیستمین سالگرد برقراری روابط فیمابین جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی را مبتنی بر نگاه جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با نژادپرستی رژیم آپارتاید در این کشور ارزیابی کرد.

بررسی همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، علمی و فن‌آوری از دیگر موضوعات مهم مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بود.

ظریف در این دیدار با توجه به حضور قابل توجه مدیران شرکت‌های مهم بخش خصوصی ایران برای مشارکت در دور یازدهم کمیسیون مشترک همکاری‌ها، بر اهمیت ارتقاء همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور در حوزه اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

تاکید بر افزایش همکاری‌های دو کشور در بخش‌های علمی، فن‌آوری و دانشگاهی از دیگر موضوعات مطرح شده توسط وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بود.

خانم ناشا بانه، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در این دیدار ضمن خوش آمد به دکتر ظریف و هیات همراه و تبریک مجدد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان و انتخاب جناب آقای دکتر روحانی و تعیین دکتر ظریف به عنوان وزیر امور خارجه، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از دموکراسی‌های بزرگ یاد کرد و با تاکید بر ضرورت تقویت همکاری‌های فیمابین و افزایش رفت و آمد هیات‌های دو طرف، همکاری‌های ایران و آفریقای جنوبی را در جهت منافع مردم دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی پیشرفت به وجود آمده در همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 را مورد استقبال قرار داد.

او در ادامه اقدامات و جایگاه آفریقای جنوبی در حوزه کشورهای آفریقایی و اتحادیه آفریقا و هم‌چنین برنامه‌های توسعه آتی کشورش در زمینه‌های بهداشت، نیرو، آب و زیرساخت‌ها را تشریح و خواستار استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه‌ها شد.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.