تاريخ : | | نویسنده : 24windowsvps
دولت اسکاتلند در ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ (برابر ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴) برای استقلال اسکاتلند از کشور بریتانیا، همه‌پرسی‌ای از رای‌دهندگان اسکاتلندی خواهد کرد. همه‌پرسی در پی توافقی میان دولت اسکاتلند و دولت بریتانیا اجرا خواهد شد.

 این سؤال در همه پرسی مطرح خواهد شد که «آیا اسکاتلند باید کشوری مستقل باشد؟»

در صورت تصویب این همه پرسی بخشی از خاک بریتانیا جدا می شود که این اتفاق علاوه بر اهمیت سرزمینی از حیث ویژگی های اقتصادی نیز یک معضل بزرگ برای مقامات لندن به بار خواهد آورد.

موضوع جدایی اسکاتلند تا حدی برای انگلیس حیاتی است که نخست وزیر این کشور به صورت ضمنی مردم اسکاتلند را نسبت به تصمیم جدایی تهدید کرده است اما بر اساس نتایج نظرسنجی ها احتمال موافقت مردم اسکاتلند با جدایی بیش از مخالفان ارزیابی می شود.

اما انگلیس در حالی تن به جدایی بخشی از سرزمین خود داده که تاریخ ایران یاد آور یک همه پرسی است که با مدیریت پشت صحنه انگلیسی ها رخ داد و بر اساس آن بحرین از خاک ایران جدا شد.

بر اساس اسناد تاریخی «سرويليام لوس» مقام بلند پایه وزارت خارجه انگلیس از عناصر اصلی ترغیب محمد رضا شاه برای پذیرش جدایی بحرین بوده و دنیس رایت سفیر وقت انگلیس نیز نقش مهمی در ترغیب مقامات ایران به پذیرش جدایی داشته است.

در تاریخ 23 شهریور 1347 یعنی 46 سال قبل در چنین روزی محمدرضا پهلوی برای نخستین بار برای جدایی بحرین چراغ سبز نشان داد و از سازمان ملل خواست وارد مناقشه شود.

در دي ماه 1347 محمد‌رضا سفري به هندوستان داشت، و در فرودگاه دهلي به خبرنگاراني كه در اين زمينه از او سؤال كرده بودند گفت: اگر انگليسي‌ها از در جلو خارج مي‌شوند، نبايد از در عقب وارد شوند و ما نمي‌توانيم قبول كنيم كه جزيره‌اي كه توسط انگلستان از كشور ما جدا شده توسط آنها ولي به حساب ما، به ديگران واگذار شود!

در نهایت با اعزام پرسشگر سازمان ملل به بحرین و در حالیکه همه پرسی به صورت سراسری صورت نگرفته بود و به جای همه پرسی اقدام به مصاحبه با برخی افراد و گروه ها شده بود، گزارش پرسشگر به دبیرکل رسید و دبيركل ضمن سپاسگزاري از دولت‌‌هاي ايران و انگليس كه راه حل مسالمت‌آميز (!) در مورد بحرين را برگزيدند، گزارشي به شوراي امنيت داد و در تاريخ 11 ماه مي 1970 شوراي امنيت به اتفاق آراء اين گزارش را تصويب كرد.

حال ورق تاریخ چنین برگشته که انگلیسی ها که سال ها در تغییر نقشه های کشورها و مرزها و مهندسی سرزمین ها نقش آفرینی داشته اند اینک در آستانه تکرار همان اتفاقات برای خود هستند و در صورت رای مثبت مردم اسکاتلند به سئوال همه پرسی بریتانیا حدود یک سوم از خاک خود را از دست خواهد داد.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.